Čo si pripraviť pre škrečka

Roztomilé zvieratko, akým škrečok bez pochyby je, bude robiť radosť celej rodine. Ak neviete, čo všetko by ste si mali pred jeho príchodom pripraviť, prezradíme vám to v nasledujúcom článku.

Klietka a to ostatné

Základom výbavy pre škrečka je dostatočne veľká klietka, ktorej dno vysypete vrstvou pilín. V klietke by nemal chýbať domček, do ktorého sa škrečok veľmi rád uchýli na spánok. Pri hľadaní miesta pre klietku myslite na to, že škrečky sú aktívne najmä v noci. Vyberte preto také, kde vás nebudú rušiť pri spánku. Škrečky veľmi radi behajú a zdolávajú rôzne prekážky. Do klietky im preto namontujte koleso na behanie, rôzne rebríky či lavičky. Môžete si kúpiť aj tunely, prípadne hojdačku. Výbavu klietky doplní miska na potravu a napájačka.

Čím ho nakŕmiť?

Škrečky budú potrebovať dostatok vlákniny a bielkovín. V špecializovanom obchode si môžete kúpiť suché krmivo, ktoré obsahuje sušené ovocie a zeleninu a rôzne zrná. Výborným doplnkom potravy je mäso a hmyz, čerstvá zelenina a ovocie. Zeleniny však nemôže byť priveľa, aby škrečok nedostal hnačku. V potrave by sa v žiadnom prípade nemali nachádzať solené jedlá či čokoláda. Medzi zakázané potraviny patrí tiež avokádo, citrusy, cesnak, cibuľa, petržlen, zeler, oregano, reďkovky, bazalka a surová fazuľa. Nezjedené zvyšky potravy z misky odstráňte, aby sa v nich nehromadili baktérie.

Ako sa starať o čistotu

Klietku pre škrečky je potrebné čistiť minimálne raz za týždeň. Na umývanie vám bude stačiť teplá voda. Pripravte si aj drobné domáce potreby, ako sú vrecia na odpadky a papierové utierky. Škrečka počas umývania spodnej časti klietky môžete nechať behať na vyhradenom mieste alebo na ochranu pred zatúlaním využijete vrchnú časť klietky. Záležať bude od modelu klietky, ktorý ste si zakúpili.

Je potrebná dezinfekcia?

Dezinfekcia klietky je potrebná len v tom prípade, že je škrečok chorý. Dezinfekčné prostriedky odstránia všetky baktérie. Nechajte ich pôsobiť dobu uvedenú v návode na obale a potom dôkladne opláchnite. V klietke by v žiadnom prípade nemali zostať ich zvyšky.

Malé nehody na podlahe?

Ak necháte škrečka občas pobehať mimo klietky, iste sa stane, že na nej zostanú zvyšky moču a bobky. Podlahu nie je potrebné dezinfikovať. Postačí, ak použijete bežné čistiace prostriedky. Pred umytím odstráňte pomocou papierovej utierky všetky bobky. Potom podlahu môžete umyť mopom alebo hadričkou.

Photo by Frenjamin Benklin on Unsplash

Ohodnoťte článok
[Spolu: 3 Priemer: 3.7]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *