Odchov mláďat

Tri malé škrečky

Základom pre úspešný odchov mláďat je zostavenie vhodného chovného páru. Je možné zakúpiť mláďatá z jedného vrhu, ktoré od seba neoddeľujeme. Ak súrodenci vyrastajú spolu, sexuálne začínajú byť aktívni až neskôr. Pri zostavovaní nepríbuzenského chovného páru je dôležité dbať na vek zvierat. Pri malých druhoch škrečkov sú to najmenej štyri mesiace veku a pri väčších dva mesiace, inak hrozí, že samička nebude schopná vytvoriť dostatočné množstvo mlieka, alebo bude mať sklony ku kanibalizmu. Pri zostavovaní nepríbuzenského chovného páru je ideálne, ak je samček o mesiac starší ako samička.

Prípady, kedy je chovný pár neustále pohromade sú pomerne vzácne, no v takýchto prípadoch sa objaví prírastok celkom prirodzene. Iná situácia nastáva, ak zostavujeme pár zo zvierat ktoré sa navzájom nepoznajú. Samičky sú pripravené na páranie väčšinou iba každý piaty, alebo šiesty deň. V ostatné dni mávajú sklony k agresivite a samčekov napádajú. Je vhodné umiestňovať samičku do teritória k samčekovi a nie naopak. Samička by vo svojom domácom prostredí bola viac agresívna.

Úspešnosť párenia sa spozná zväčšovaním objemu tela samičky. V tomto období býva aktívnejšia, zhromažďuje zásoby a vytvára si hniezdo pre mláďatá. Chovateľ by mal zabezpečiť dostatočné množstvo vhodného materiálu a dopriať zvieraťu potrebný pokoj. Strava by mala byť obohatená o bielkoviny a minerály.

Počas pôrodu a najbližších hodín po ňom by nemala byť samička vôbec rušená, predídeme tým stresu a problémom ktoré z neho môžu vyplývať, napríklad kanibalizmus. Kontrola hniezda je nutná, odstránime z neho prípadné uhynuté mláďatá, ale to iba v prípade, že v ňom samička práve nie je. Nikdy s ním nemanipulujeme rukami, cudzí pach ktorý by sme tam zaniesli by samičku znervózňoval. Pre tento účel použijeme napríklad malú vetvičku z klietky, ktorej pach samička dôverne pozná.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnoťte článok
[Spolu: 33 Priemer: 3]
Posledné komentáre
  1. Martina Štetinová
  2. Čelková
    • Peter
  3. Patrícia
  4. Peto
  5. titi
  6. Sarah

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *