Správanie škrečkov – ako pochopiť ich prirodzené inštinkty
Škrečky patria medzi všežravce a v prírode sú lovenou korisťou, čo ovplyvňuje mnohé ich správanie. Mnohé z ich zvyklostí môžu pôsobiť zvláštne pre ľudí, ktorí sú zvyknutí na psy či mačky. Ak porozumieme ich prirodzeným inštinktom, budeme vedieť lepšie sa o ne postarať a vytvoriť im ideálne podmienky na život.
Prenos potravy vo vačkoch
Škrečky majú výnimočné lícne vačky, v ktorých si dokážu prenášať jedlo alebo iné predmety z jedného miesta na druhé. V divočine im táto schopnosť umožňuje zbierať semienka, bobule a inú potravu, nachádzajúcu sa ďalej od ich nory a bezpečne si ju odniesť do úkrytu. Nie je nezvyčajné, že si do vačkov naložia aj kúsky podstielky, ktoré následne použijú na úpravu svojho hniezda.
Stavba hniezda a úkryty
Keďže ide o zvieratá, ktoré sa v prírode musia skrývať pred predátormi, je pre ne mimoriadne dôležité vytvoriť si bezpečný a útulný úkryt. Škrečky si stavajú hniezda na spanie a taktiež si tam odkladajú potravu. Aby ste im umožnili postaviť si pohodlné hniezdo, poskytnite im dostatok podstielky, domčeky, ohybné mostíky a iné skrýše.
Keďže ich hniezdo predstavuje ich najbezpečnejšie miesto, je dôležité pri čistení klietky postupovať opatrne. Ak potrebujete upratať hniezdo, uistite sa, že škrečok nie je vnútri, alebo ho opatrne premiestnite. Aj krotký škrečok môže reagovať obranným hryznutím, ak mu narušíte jeho priestor bez varovania.
Ak máte škrečka, ktorý sa počas vašich bdelých hodín často neukazuje, je v poriadku (a niekedy aj odporúčané) opatrne ho vyviesť z hniezda, aby si zvykol na interakciu.
Hrabanie a tvorba tunelov
Hrabanie je pre škrečky prirodzenou súčasťou ich správania. V divočine si budujú zložité systémy tunelov, v ktorých spia, skladujú potravu a skrývajú sa pred predátormi. Domáci škrečok si tento inštinkt zachováva a rád si vytvára tunely v podstielke.
Každý škrečok má iný prístup k hrabaniu. Niektorí budú ryť hlboké nory a iní si vystačia s plytkým hniezdom v rohu klietky. Dôležité je poskytnúť im dostatok podstielky (ideálne aspoň 15 cm), aby si mohli prispôsobiť svoje prostredie podľa svojich potrieb.
Hryzenie a ošetrovanie zubov
Existuje mylná predstava, že škrečok si hryzením predmetov skracuje zuby. V skutočnosti sa jeho zuby prirodzene opotrebúvajú pri jedle a tzv. bruxovaním (škrípaním zubov). Napriek tomu je hryzenie pre neho dôležitou činnosťou, ktorá ho zabáva a stimuluje. Preto je dobré poskytnúť mu bezpečné predmety na hryzenie, napríklad drevené hračky, vetvičky alebo špeciálne minerálne kamene.
Zvukové prejavy škrečkov
Hoci škrečky nie sú tak hlasné ako psy alebo mačky, dokážu komunikovať rôznymi zvukmi. Každý zvuk má iný význam a jeho pochopenie vám pomôže lepšie rozpoznať, ako sa váš škrečok cíti.
Švitorenie a pískanie
Tiché alebo vysoké pískanie je známe ako „švitorenie“. Škrečok takto môže vyjadriť radosť, vzrušenie alebo očakávanie. Samičky môžu pískať aj v období ruje, keď hľadajú partnera.
Syčanie a obranné správanie
Ak sa škrečok cíti ohrozený, začne syčať. Syčanie zvyčajne sprevádza obranný postoj – škrečok sa postaví na zadné labky, vycerí zuby a môže sa aj prevrátiť na chrbát, aby ukázal svoje pazúry. Toto správanie signalizuje, že sa cíti v nebezpečenstve a je pripravený sa brániť.
Škrípanie zubami (bruxovanie)
Hoci to nie je hlasový prejav v pravom slova zmysle, škrečky môžu vydávať zvuky škrípaním zubov. Toto správanie môže mať rôzne významy – ak škrečok škrípe zubami pri manipulácii, znamená to, že je podráždený alebo nespokojný. Ak to robí v spánku alebo pri oddychu, ide o bežné brúsenie zubov, ktoré pomáha udržiavať ich správnu dĺžku. Niektorí škrečky môžu bruxovať aj vtedy, keď sú spokojní a uvoľnení.
Záver
Správanie škrečka môže byť pre nových majiteľov spočiatku mätúce, ale keď pochopíte jeho inštinkty a signály, ľahko sa s ním naučíte komunikovať. Poskytnite mu dostatok priestoru, vhodné prostredie a pozorne sledujte jeho správanie – tak si s ním vytvoríte silný vzťah založený na dôvere a bezpečí.
Fotografia: © bigstockphoto