Najčastejšie ochorenia škrečkov I.

Existuje síce niekoľko desiatok ochorení, ktorými môžu škrečky trpieť, no vo všeobecnosti sú to veľmi odolné zvieratká. Pri správnej starostlivosti a zaobchádzaní býva máloktorý škrečok chorý. Najčastejšie sa tak stane, ak nemá dodržané základné podmienky v chove a kŕmení. Predtým, než si zaobstaráte škrečka je dobré naštudovať si o starostlivosti o nich čo najviac aby ste sa vyhli zbytočným chybám a chorobám.

Plesne či roztoče – choroba z nesprávnej podstielky

Častokrát sa škrečok môže nakaziť plesňami, roztočmi či svrabom z napadnutej podstielky. Pri kúpe drevených pilín, hoblín či sena nemáte nikdy istotu, či nekupujete kontaminovanú podstielku. Ak po výmene starej podstielky za novú zbadáte, že sa škrečok začína čoraz viac škrabať, alebo už badáte odreniny a chrasty po tele, je veľmi pravdepodobné, že nová podstielka je nevyhovujúca. Čo v takom prípade robiť? Zbavte sa novej podstielky a so škrečkom zájdite k veterinárovi, ktorý ho zbaví parazitov alebo plesní a pomôže vám aj s vyčistením domčeka škrečka.

Hnačka

Hnačku spoznáte poľahky – zvieratko má od trusu potriesnené okolie konečníka, môže mať aj prilepený trus priamo na konečníku alebo si na podstielke všimnete vodnatý, neforemný či farebne zmenený trus. Príčin, prečo hnačka vznikla môže byť veľa. Najčastejšie ale nastane vtedy, ak škrečok zje chemicky ošetrené krmivo, nevhodné krmivo alebo náhla zmena stravy. Ak zbadáte, že má váš malý priateľ hnačku, skúste mu striekačkou vstreknúť malé množstvo vody priamo do papuľky. Hnačkou totiž stráca vodu a elektrolyty a veľmi rýchlo slabne. Aj v tomto prípade vám odporúčame navštíviť zverolekára, pri dlhšie trvajúcej hnačke môže zvieratko uhynúť.

Problémy s chrupom

Tento drobný hlodavec má zuby, ktoré neustále rastú a preto musíte myslieť aj na to, aby mal v klietke škrečok aj možnosť hlodania a obrusovania si zúbkov. Úplne postačí vložiť mu do nej drevený konárik, najlepšie z ovocného stromu alebo rolku z toaletného papieru. Niekedy sa stane, že zúbky sú prerastené a škrečok nedokáže dostatočne hrýzť, jedenie je čoraz ťažšie až sa škrečok vyhýba tvrdšej potrave úplne. Ak má prerastené zuby, stačí zájsť k veterinárovi, ktorý ich obrúsi a skráti.

pokračovanie nabudúce…

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnoťte článok
[Spolu: 39 Priemer: 3.2]
Posledné komentáre
  1. Andy
  2. Lubomír Brna

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *