Správne kŕmenie škrečkov

Škrečok pri jedle

Škrečkovia sú povestní vytváraním zásob, väčšinu svojho času trávia zhromažďovaním potravy na jednom mieste – najčastejšie vo svojom brlohu.

Napriek svojim schopnostiam nedokážu zásoby obmieňať tak, aby zabránili ich skaze a plesniam. Je úlohou chovateľa, aby ju v čase neprítomnosti škrečka pretriedil (poslúži aj pinzeta) a odstránil plesnivé, či inak závadné zásoby. Ak sa škrečok už nejaký čas vyhýba svojmu domčeku a spánok hľadá mimo neho, chovateľ by mal skontrolovať, či nie je preplnený zásobami až tak, že sa do neho nevojde.

Škrečok nie je vyberavý a uspokojí sa s málom potravy. Jej zaobstaranie je preto jednoduché a finančne nenáročné. Veľa vecí nájdeme v záhrade, alebo odkrojíme kúsok z toho, čo sami konzumujeme. Nekŕmime ho ale zbytkami a odpadkami. Čím bude jeho potrava hodnotnejšia, tým bude v lepšej kondícii.

Rôznorodú potravu môžme vyberať zo sušeného, zeleného, ale i živého krmiva a bielkovín. V špecializovaných predajniach je možné kúpiť krmivo pre škrečkov, ktoré obsahujú všetko čo náš domáci miláčik potrebuje. K vhodnej potrave patrí:

  • sušené krmivo –  orechy, semená rôznych tráv, ovos, jačmeň, pšenica, kukurica, slnečnica, alebo hotové obilné zmesi,
  • zelené krmivo – púpava, ďatelina, lúčna tráva, rôzne druhy zeleniny, napr. mrkva, šalát, jablká, zeler,
  • živé krmivo a bielkoviny – múčne červy (dostať ich kúpiť v špecializovaných obchodoch), netučný tvaroh, mäso, jogurt,
  • ostatné – rôzne výživové doplnky, vitamíny, vetvičky stromov.

Škrečkovi sa snažíme podávať čo najrozmanitejšiu a najčerstvejšiu potravu. Zelené krmivo netrháme pri cestách, kvôli znečisteniu splodinami z áut, ani na miestach, kde sa venčia psy. Kupované ovocie a zeleninu pred kŕmením umyjeme pod tečúcou vodou a necháme vyschnúť. Podávame iba malé kúsky, ktoré by mali mať izbovú teplotu.

 Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnoťte článok
[Spolu: 41 Priemer: 3.5]
Posledné komentáre
  1. rebeka beka
  2. basik

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *