Správne kŕmenie škrečkov
Škrečkovia sú povestní vytváraním zásob, väčšinu svojho času trávia zhromažďovaním potravy na jednom mieste – najčastejšie vo svojom brlohu.
Napriek svojim schopnostiam nedokážu zásoby obmieňať tak, aby zabránili ich skaze a plesniam. Je úlohou chovateľa, aby ju v čase neprítomnosti škrečka pretriedil (poslúži aj pinzeta) a odstránil plesnivé, či inak závadné zásoby. Ak sa škrečok už nejaký čas vyhýba svojmu domčeku a spánok hľadá mimo neho, chovateľ by mal skontrolovať, či nie je preplnený zásobami až tak, že sa do neho nevojde.
Škrečok nie je vyberavý a uspokojí sa s málom potravy. Jej zaobstaranie je preto jednoduché a finančne nenáročné. Veľa vecí nájdeme v záhrade, alebo odkrojíme kúsok z toho, čo sami konzumujeme. Nekŕmime ho ale zbytkami a odpadkami. Čím bude jeho potrava hodnotnejšia, tým bude v lepšej kondícii.
Rôznorodú potravu môžme vyberať zo sušeného, zeleného, ale i živého krmiva a bielkovín. V špecializovaných predajniach je možné kúpiť krmivo pre škrečkov, ktoré obsahujú všetko čo náš domáci miláčik potrebuje. K vhodnej potrave patrí:
- sušené krmivo – orechy, semená rôznych tráv, ovos, jačmeň, pšenica, kukurica, slnečnica, alebo hotové obilné zmesi,
- zelené krmivo – púpava, ďatelina, lúčna tráva, rôzne druhy zeleniny, napr. mrkva, šalát, jablká, zeler,
- živé krmivo a bielkoviny – múčne červy (dostať ich kúpiť v špecializovaných obchodoch), netučný tvaroh, mäso, jogurt,
- ostatné – rôzne výživové doplnky, vitamíny, vetvičky stromov.
Škrečkovi sa snažíme podávať čo najrozmanitejšiu a najčerstvejšiu potravu. Zelené krmivo netrháme pri cestách, kvôli znečisteniu splodinami z áut, ani na miestach, kde sa venčia psy. Kupované ovocie a zeleninu pred kŕmením umyjeme pod tečúcou vodou a necháme vyschnúť. Podávame iba malé kúsky, ktoré by mali mať izbovú teplotu.
Fotografia: © BigStockPhoto.com
Super stránka naozaj mi pomohla.
Potreujem poradiť… ake vytaminy sú pre skreckou najlepsie?