Škrečok zlatý – lat. Mesocricetus auratus
Divo žijúca forma škrečka zlatého má tmavožltú, dlhšiu srsť, farba uší je zvonka tmavozlatá, vnútri biela. Dorastajú do veľkosti asi 15 centimetrov. Samce sú väčšie ako samičky, v panvovej časti majú tmavo sfarbenú škvrnu.
Tento druh škrečka bol spočiatku hojne využívaný ako laboratórne zviera, no vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu, priateľskú povahu, možnosť rýchleho skrotenia a nenáročného chovu sa stal populárnym u chovateľov na celom svete, najmä detí. Samica po 16. dňoch gravidity privádza na svet 4 až 14 mláďat. Po troch týždňoch sú schopné samostatného života. Tento druh škrečka sa dožíva 2 až 4 roky, v závislosti od prostredia.
Tak ako ostatné škrečky, aj tento druh sa živí ovocím, zeleninou, semenami, ale nepohrdnú ani hmyzom. Sú známe tým, že si v podzemných norách robia zásoby jedla. Zlatý škrečok, alebo aj ľudovo škrečok sýrsky sa v rôznych variantoch v prírode vyskytuje na západ od Kaspického mora, smerom k Čiernemu moru. Jednotlivé druhy sa od seba odlišujú vzhľadom a povahou. Pre krajinu svojho pôvodu sa ľudovo nazýva aj škrečok sýrsky.
Fotografia: Wikipedia.org, video: Youtube.com
V akých variantoch sa škrečok zlatý vyskytuje v prírode?