Škrečok zlatý – lat. Mesocricetus auratus

Škrečok sýrsky 2Divo žijúca forma škrečka zlatého má tmavožltú, dlhšiu srsť, farba uší je zvonka tmavozlatá, vnútri biela. Dorastajú do veľkosti asi 15 centimetrov. Samce sú väčšie ako samičky, v panvovej časti majú tmavo sfarbenú škvrnu.

Tento druh škrečka bol spočiatku hojne využívaný ako laboratórne zviera, no vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu, priateľskú povahu, možnosť rýchleho skrotenia a nenáročného chovu sa stal populárnym u chovateľov na celom svete, najmä detí. Samica po 16. dňoch gravidity privádza na svet 4 až 14 mláďat. Po troch týždňoch sú schopné samostatného života. Tento druh škrečka sa dožíva 2  až 4 roky, v závislosti od prostredia.

Tak ako ostatné škrečky, aj tento druh sa živí ovocím, zeleninou, semenami, ale nepohrdnú ani hmyzom. Sú známe tým, že si v podzemných norách robia zásoby jedla. Zlatý škrečok, alebo aj ľudovo škrečok sýrsky sa v rôznych variantoch v prírode vyskytuje na západ od Kaspického mora, smerom k Čiernemu moru. Jednotlivé druhy sa od seba odlišujú vzhľadom a povahou. Pre krajinu svojho pôvodu sa ľudovo nazýva aj škrečok sýrsky.

Fotografia: Wikipedia.org, video: Youtube.com

Ohodnoťte článok
[Spolu: 14 Priemer: 3.9]
Posledné komentáre
  1. from Bosoraaky

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *