Škrečok čínsky – lat. Cricetulus griseus
Domovinou škrečka čínskeho je severná Čína. Aktívny je najmä za súmraku, počas dňa sa skrýva v jednoduchých norách. Jeho obživu tvoria rozličné rastliny, ale nepohrdne ani hmyzom.
Čínske škrečky nie sú náročné na chov, nezapáchajú, ani nehryzú, ak im venujeme správnu starostlivosť, nie sú ťažkosti ani s ich reprodukciou. Jej základom je zostavenie vhodného chovného páru. Dospelé jedince totiž často bývajú voči sebe agresívne, stáva sa, že samička dohryzie samca ktorého sme pridali do jej teritória až na smrť. Odporúča sa preto zostavovať chovné páry z rovnako starých jedincov, môžu byť aj z príbuzenského vrhu.
Tesne pred vrhnutím mláďat môže nastať situácia, že samička začne napádať samca. V takom prípade ho od nej treba okamžite oddeliť. Vždy oddeľujeme samca od samice, pretože zmena prostredia by mohla mať negatívny vplyv na jej graviditu.
Mláďatá prichádzajú na svet po 22 až 28 dňoch neosrstené a slepé. Okolo desiateho dňa začínajú opúšťať hniezdo, v dvanástom dni už majú úplne vyvinutý chrup a môžu prijímať potravu ako ich rodičia. Vo veku 4 až 5 týždňov sú pohlavne dospelé.
Fotografia: Wikipedia.org, video: Youtube.com
ten je ale zlatunkyyyyyy :-*
Koľko sa dožíva?
To video so čínskym škrečkom je tam niečo ako hojdačka a sú na nej reťaze ,nemôže si škrečok na tých reťaziach vylomiť zub?
aj mňa by zaujímalo kolko sa dožíva